ד"ר נתן שחר מוסיקולוג, חוקר הזמר העברי

ד"ר נתן שחר זוכה פרס אנגל לשנת 2019

מנימוקי השופטים:

הפרס מוענק לד"ר נתן שחר על תרומתו החשובה ובעלת הערך לחקר השיר הישראלי והארץ ישראלי ובמיוחד על מחקרו החלוצי בשירת היחד של תנועות הנוער, שפרסם בספרו רחב היריעה שירת הנוער – מה שרו בתנועות הנוער, שראה אור ב2018, בהוצאת יד בן צבי.

נתן שחר מגלם מיזוג מיוחד במינו בין חוקר לבין מושא מחקרו; בין איש המעשה והיוצר מחד לבין חוקר שדה שיטתי ומתבונן אנליטי חריף מאידך. כמי שהיה מעורב עמוקות בעיצוב פני הזמר העברי בתור מעבד, מלחין, נגן, מנצח מקהלות ומחנך, שחר תרם תרומה מכרעת להפצתו ולהנחלתו של השיר הארץ-הישראלי, כפי שעשה, למשל, באנתולוגיה מוערכת של כשלוש מאות שירים למימוש בבתי הספר בעריכה משותפת עם גיל אלדמע (1995). בקיאותו של שחר ברפרטואר הזה אין לה אח ורע; קרבתו הבלתי אמצעית אל התחום מזינה את מחקריו הענפים ופורצי הדרך ובהם חיבורו השיר הארץ-ישראלי וקרן קיימת לישראל (1995) וספרו המונומנטלי שיר, שיר עלה נא – תולדות הזמר העברי (2006).

 

קבלת פרס אנגל 2019 - דר נתן שחר

ספרו החדש של נתן שחר על שירי תנועות הנוער, שבגינו מוענק לו הפרס, הוא נדבך חשוב נוסף בעבודתו הפורייה והמבורכת. הספר האנציקלופדי במימדיו נחלק לשלושה שערים: בראשון – סקירה היסטורית של התפתחות תנועות הנוער הציוניות ותפקידה של השירה בציבור והשירונים בהווי התנועות; בשני – הצגה וניתוח ז'אנרי של הרפרטואר לפי תוכניהם ולפי תפקודיהם של השירים: מהמנונים ועד שירי אהבה, עבודה ומולדת; בשלישי- דיון בשירים יחודיים לתנועות הנוער השונות כגון שירי השומר הצעיר ותנועת בית"ר. המחקר מסתמך על מאגר עצום ומגוון של כ11,000 שירים, ובהם תעתיקי תווים, שתיעד המחבר, וחומר ויזואלי נדיר. זה מחקר מעמיק, מדויק ומעמיק וככזה הוא משמש תרומה חלוצית לחקר של אוצרות שירים בלום שטרם זכה לתשומת הלב הראויה לו.

מחקרו של שחר בכלל וספרו הנוכחי בפרט מעלים על נס רפרטואר מוזיקלי הרווי באהבת הארץ והלשון העברית. רפרטואר, היונק מעושר של מסורות מוזיקה חובקות עולם ועם זה שזור באופן בלתי נפרד בתולדות החברה היהודית והמדינה. הזמר העברי לדורותיו חוצה גבולות אידאולוגיים, קבוצות חברתיות ושכבות גיל, ןמחקרו של שחר הוא שיר הלל לכוח המוזיקה והשירה לקירוב לבבות ובניין לאומי. על תרומתו הענפה והיחודיות לחקר השיר הישראלי והארץ הישראלי החליטה ועדת השופטים להעניק לד"ר נתן שחר את פרס אנגל של עירית תל אביב-יפו לשנת 2019.

קישור לעמוד ההודעה על הענקת הפרס